Talán nem is létezik szülő, aki életében legalább egyszer fel ne tette volna magának ezt a kérdést!
A válasz minden bizonnyal igen! Hiszen minden gyermeknek a saját édesanyja a legjobb, a legmegfelelőbb, legyen bármilyen is!
Vajon tudod-e, hogy miért van az, hogy gyakran édesanyád szavait hallod a szádból, holott Te szeretnéd másképp csinálni, mint ahogy ő? Miért van az, hogy többet, mást szeretnél közvetíteni gyermeked felé, és gyakran mégis az ellenkezőjén kapod magad? És vajon tudod-e, hogy milyen haszontalan mintákat ültetsz át gyermekeidbe tudattalanul, amelyek a későbbiekben az ő életüket is meghatározzák, erőteljesen befolyásolják?
A legtöbbünk számára ismeretes, hogy az otthonról hozott anyai, családi minták óriási hatással vannak személyiségünk fejlődésére és egész életünkre. Számos viselkedésünk – beleértve korlátainkat, és az olykor megmagyarázhatatlannak tűnő reakcióinkat – a gyerekkori, családon belüli minták követéséből származik, amelyeket tudattalanul szívtunk magunkba szüleinktől, ahogyan ők is saját szüleiktől, és így tovább, generációkon át.
„… amikor azt mondtam, hogy nem ismerem az apámat, azt is mondtam, hogy magamat sem ismerem, mert bennem van. Bennem él. Most fedezem fel, hogy félem félelmeit, élvezem örömeit, öntudatlanul követem a szokásait. Ha a tükörbe nézek, őt látom. Van egy fényképem, ahol ugyanígy tartom a kislányomat, ahogy ő tartott engem. Két ujjam közé fogom apró ujjacskáit. S ugyanilyen gyengéd, „királyi” mosollyal nézek rá. A az én hajamon is ott a „taréj”, és a lányomén is. S még az is eszembe villant: tegnap a lányommal éppúgy csattantam össze, mint valaha az apámmal – csak ebben a konfliktusban a lányom játszotta az én ifjúkori szerepemet, s én játszottam az apámét.”
Müller Péter
Ugyanakkor nem írhatunk mindent a szüleink számlájára életünk végéig! Problémáinkat helyettünk nem oldja meg senki. Csak mi vagyunk képesek arra, hogy levetkőzzük azokat az olykor „káros” szülői mintákat, és kialakítsuk helyette a saját nevelési elveinket annak érdekében, hogy a lehető leghatékonyabban tudjuk teljesíteni szülői kötelességünket, életünk egyik legfontosabb kihívását!
Steve Andreas– sokak szerint az NLP élő legendája – által kidolgozott Énkép módszer segítségével feltérképezhetjük a múltból származó, korlátozó viselkedéseinket, és a magunkról alkotott, tudattalanul megjelenő gondolataink módosításával feloldhatjuk, átformálhatjuk ezeket. Ha céljainkat el akarjuk érni, önmagunk képének gyakran új oldalait is ki kell fejlesztenünk. A jó hír az, hogy az Énkép módszerrel az ehhez szükséges belső erőforrások könnyen mozgósíthatók, és a változás könnyedén elérhető élményeink belső szerkezetének módosításával.
Hogyan is működik mindez?
Csakúgy, mint bármely más meggyőződésünk és véleményünk, szülői énképünk is élményeink sokaságából áll, amelyeket az életünk során átélt számtalan esemény közül választunk ki, és gyűjtünk össze úgy, hogy azok egy erős és maradandó „élménytárban” rögzülnek. Mivel mindezt szinte teljesen tudattalanul tesszük, így, mi emberek igencsak változatos módon rendezzük élményeiket. Bár az élmények szerkezetének felfedezésekor tudattalan vagy alig tudatos emlékeket hívunk elő, ha tudjuk, hogy mit keressünk, és hogyan kérdezzünk, viszonylag gyorsan és egyszerűen ismerhetjük meg énképünket.
Amikor valaki számára tudatossá válik énképének szerkezete, egyszerű változtatásokat javasolhatunk, melyekkel erősebbé, hatékonyabbá, harmonikusabbá teheti az énképét és önazonos, korlátozó szülői hiedelmek nélküli, felelős szülőként nevelheti gyermekeit.
Három nap, ami csak RÓLAD szól!
Az Énkép tréningen három napon keresztül tehát kizárólag önmagunkkal foglalkozunk, énünket formáljuk, énképünket alakítjuk, változtatjuk. Azt tanulhatjuk meg, hogyan lehet megváltoztatni mindazt, amit magunkról gondolunk. Természetesen csakis azt, amivel nem vagyunk elégedettek, és amiről már azt is tudjuk, hogy mit szeretnénk helyette.
- felfedezni az énképünkre ható tudattalan mintákat,
- tartós, mégis rugalmas pozitív énképet kialakítani,
- finomítani, újjáalkotni és megerősíteni a pozitív énképet,
- teljesen új tulajdonságokat beépíteni,
- nem kívánt tulajdonságokat átformálni,
- megtalálni énünk határait,
- egészséges külső és belső határokat kialakítani.
Az Énkép tréning látszólag kizárólag Rólad szól, mindazonáltal pozitív hatásait gyermekeid egy életen át élvezni fogják, s ők már az új mintákat vihetik tovább!
Akik már részt vettek Énkép tréningen, a következőkről számolnak be:
Az Énkép tanfolyamon beépítettem, hogy TERMÉKENY VAGYOK.Az eredmény? Csodálatos várandós időszak után idén júliusban megszületett Kata lányunk!!!
Az Énkép az NLP Akadémia Kft. Felnőttképzési Akkreditáló Testület által PL-5359 lajstromszámon akkreditált programja.
A módszert Magyarországon kizárólag Dr. Stenger Györgyi útmutatása alapján sajátíthatod el!